Sedmý Večer národnostních menšin v Bjelovaru přilákal hojné publikum

  • Posted on:  pondělí, 24 březen 2014 00:00

Wednesday, 11 December 2013

SVORNOST A SOUNÁLEŽITOST PŘENÁŠÍME NA NAŠE DĚTI
Poslední listopadovou sobotu věnoval Bjelovar i letos akci, podle které se už stal rozpoznatelný – Večer národnostních menšin, jenž se 30. listopadu konal posedmé. Potvrdilo se tak, že rčení o menšinách jako společenském bohatství nevnímá jako pouhou frázi. Městská sportovní hala byla opět zcela plná a na jevišti se vystřídalo dvanáct spolků menšinových komunit ze všech koutů Chorvatska.

 

„I tímto způsobem jsme chtěli zdůraznit, jak pestrá je mozaika národnostních menšin žijících v Chorvatsku. Nejinak je tomu i v Bjelovaru, kde žijí příslušníci dvaceti menšin,“ řekla předsedkyně České obce Bjelovar Miruška Lončarová, které všichni blahopřáli s obdivem k její snaze v pořádání této akce. „Děláme to, abychom pokračovali v tradici, za kterou můžeme poděkovat náhodě. Ta chtěla, aby se na tomto prostoru sešly početné menšinové komunity a doufám, že tím aspoň trochu přispíváme velké evropské rodině národů,“ dodala a připomněla, že jde o první Večer národnostních menšin po vstupu Chorvatska do Evropské unie. „Tak velkou akci by ale nešlo zorganizovat bez nesobecké pomoci donátorů a sponzorů,“ uvedla M. Lončarová a poděkovala zaprvé patronu, městu Bjelovar, pak županství, ministerstvu kultury, Radě pro národnostní menšiny, Svazu Čechů, sněmovému poslanci Vladimíru Bílkovi a řadě jiných. „Z tohoto večera posíláme jednoznačný vzkaz, že město Bjelovar je městem vzájemné tolerance a porozumění všech jeho obyvatel bez ohledu na národnostní příslušnost,“ sdělila poslankyně Vanja Posavcová. „Jsem přesvědčená, že si dnes večer budeme všichni užívat, protože jsou zvyky národnostních menšin zároveň zvyky všech občanů, a všechny nás obohacují.“
Že jsou menšiny bohatstvím společnosti, řekl i župan Damir Bajs, který zdůraznil, že vstupem do Evropské unie má Chorvatsko laťku zvednutou o něco výše, protože Evropa pečlivě dbá na menšinová práva. Vynikající ovzduší a pěkný program nadchly pozvané hosty, aby ve svých projevech vyjádřili spokojenost jak s organizací této akce, tak s postavením národnostních menšin, ale předseda Rady pro národnostní menšiny Aleksandar Tolnauer připomněl, že není zrovna všechno tak krásné, jak se na první pohled zdá. Zmínil se o referendech o ústavní definici manželství, které se konalo následující den, a o zákazu cyrilice, pro který se právě sbírají podpisy. „Bohužel jsme svědky projevů netolerance, stereotypů a výlučnosti, nárůstu nesnášenlivosti ke všemu jinému a jinačímu, k menšinám všech druhů,“ řekl. „Nezapomeňme, že dosažená úroveň uplatňování menšinových práv a model integrace menšin do většinové společnosti se svou plnou identitou odehrálo důležitou roli při rozhodování Evropské unie o vstupu Chorvatska do Unie.“
Dodal, že bjelovarský večer národnostních menšin může opravdu být vzorem tolerance, multikulturálnosti a společnosti rozličností, že rozličnost je předností a ne nedostatkem. „Stejně tak může tento večer ukázat, že i bez velkých finančních prostředků, s láskou a velkou snahou k zachování vlastní identity, lze dosáhnout velkých výsledků.“ „Vzkazy, jež odesíláme s dnešního večera, musíme přenášet na naše děti, a proto je zde se mnou i dětský starosta města, žák šesté třídy Nikola Beljan,“ pokračoval starosta města Bjelovaru Antun Korušec. „To, že jsme před sedmi lety začali v domě kultury s dvěma sty padesáti diváky, že program je už potřetí v městské sportovní hale s dvěma tisíci návštěvníků, mluví samo sebou. Bez národnostních menšin a bez České obce by město Bjelovar nebylo takové, jaké je dnes.“
Program začal průvodem vlajek národnostních menšin a menšinových představitelů, kteří pozdravili obecenstvo ve svém jazyce. Pěvecký sbor Kateřina hostitelského spolku zazpíval chorvatskou hymnu a úvodem daroval publiku směs českých lidovek. Účastníci programu, přesně tak, jak to ohlásila M. Lončarová, byli jednak Evropa v malém, protože reprezentují své mateřské země, a jednak Chorvatsko v malém, jelikož zároveň představovali kraj, ze kterého přišli. Albánci, Makedonci a Srbové přijeli ze Záhřebu, z nedaleké vesnice Rude pochází spolek Němců, bosenský spolek pracuje na úplném východu země, ve vesnici Rajevo Selo v obci Drenovci, Maďaři přijeli z baranjské Suzy, Romové z Dardy, Slováci z Jelisavce a Ukrajinci z Kaniži v obci Bebrina u Slavonského Brodu.
Organizátoři pokračovali také v tradici uvítat jeden chorvatský spolek, a tím byl folklorní ansambl kulturně uměleckého spolku Elizabeta z Jalžabetu, který se představil tanci a písněmi o révě a víně. Zvyk uvítat spolek mimo hranic Chorvatska se tentokrát nepodařilo dodržet, protože se pozvaný spolek Sveti Sava z Bělehradu nevrátil včas z hostování v Polsku. Zastoupil ho srbský spolek Prosvjeta ze Záhřebu se směsí tanců ze Šumadije. Každý se představil v nejlepším světle. Albánci zazpívali a zatančili tradiční lidové písně a tance, Bosňané předvedli tanec Bosno moja, Maďaři připravili tance z Transilvánie, Němci alpské tance, Makedonci písně a tance ze svého domova, Romové své známé kolo, Rusíni pastýřské tance, Slováci tanec z Terchovej a Ukrajinci Melanku. Největší část programu patřila hostitelům. Kromě pěveckého sboru vystoupila i folklorní skupina Srdéčko s třemi tanci, zatímco kapela Staří přátelé obě skupiny doprovázela. Večer uzavřela světoznámá Škoda lásky, při které si účinkující a publikum zazpívali a zatančili. Stejně dobře jako program na jevišti, byla přijata i prezentace tradičních lidových kulinářských specialit, které jednotlivé menšiny nabídly k degustaci na stancích ve vstupní hale. Početným návštěvníkům zřejmě všechno velmi chutnalo, takže do začátku programu byly málem všechny stánky vyprázdněné. Menšiny se v neposlední řadě představily i výstavou lidových krojů, kterými byla hala vyzdobena. „Jsem velice spokojena i s tím, jak prošel dnešní večer i s tím, jak se akce vyvíjí,“ řekla nám předsedkyně České obce Miruška Lončarová. „Ze sedmi spolků a sto šedesáti účinkujících na začátku akce, dnes jejich počet stoupl na dvanáct spolků a tři sta osmdesát účinkujících. Je to složitá a náročná organizace a jsem vděčna každému členu České obce, který se na přípravě podílel.“
M. Pejić/mp

HOSTÉ
Velvyslanec České republiky Martin Košatka s chotí, zástupce srbského velvyslance Bosa Prodanovićová a konzul Zoran Vaseljević, poradkyně a zástupkyně šéfa mise slovenského velvyslanectví Ivona Galová a asistentka slovenského velvyslance Nataša Tošićová, předseda Rady pro národnostní menšiny Aleksandar Tolnauer, sněmoví poslanci Vanja Posavcová, Vladimír Bílek a Vedran Babić, místopředseda Svazu Čechů Jiří Bahník, bjelovarsko-bilogorský župan Damir Bajs a jeho zástupci, vyslanec biskupa Bjelovarsko-křiževského biskupství farní vikář Marko Ocvirek, starosta města Bjelovar Antun Korušec a předsedové a představitelé menšinových rad a spolků.

ÚČINKOVALI
Kromě domácího spolku České obce Bjelovar se na programu podílely albánský kulturní spolek Shkëndija ze Záhřebu, bosňanský kulturně umělecký spolek Ljiljan z Rajeva Sela, maďarský kulturní spolek Csárdás ze Suzy, makedonský spolek Krste Misirkov ze Záhřebu, Pospolitost Němců v Chorvatsku, taneční skupina Rude ze Záhřebu, romský kulturní spolek Darda z Dardy, rusínský kulturně umělecký spolek Joakim Hardi z Petrovců, sloveský spolek Ivan Brník Slovák z Jelisavce, ukrajinský kulturní spolek Taras Ševčenko Kaniža, srbský kulturní spolek Prosvjeta, podvýbor Záhřeb a chorvatský kulturně umělecký spolek Elizabeta z Jalžabetu.

Read 622 times

Nové číslo Jednoty

 Jednota 26 2022

V Jednotě číslo 26, která vychází 2. července 2022, čtěte:
- Svaz Čechů udělil odměny a uznání úspěšným žákům a učitelům
- Kaptolští oslavili Den české kultury a Den otevřených dveří
- I žáci českých škol na udělení Oskara vědomostí v Záhřebu
- Daruvarská Holubička na folklorním festivalu v Přerově
- Hasiči z Dolan na setkání ve Všeradicích v České republice
- O tajemníku Československého svazu Stanislavu Veselém
- Shrnutí jednotlivých článků v chorvatštině
- Lokální zprávy, pravidelné rubriky, povídky, vtipy, zajímavosti