Valná hromada České besedy Viroviticko-podravského kraje

  • Posted on:  čtvrtek, 18 březen 2021 00:00

ZASEDAL NEJMLADŠÍ KRAJANSKÝ SPOLEK
Nejmladší krajanský spolek, Česká beseda Viroviticko-podravského kraje uspořádal v pátek 5. března 2021 valnou hromadu, která se v souladu s protiepidemickými opatřeními konala v Hudební škole Jana Vlašimského ve Virovitici.
Předsedkyně spolku Jasna Pérová Kožnjaková přivítala všechny přítomné a dala slovo pracovnímu předsednictvu vedenému tajemníkem spolku Zdravkem Pérem.

Předsedkyně spolku mluvila o činnosti spolku v minulém období. Přestože mnohé akce byly kvůli koronavirové pandemii zastaveny, byla tato Beseda v rámci možností činná. „Od minulé valné hromady se naše Beseda zúčastnila akce Draní peří v Hrubečném Poli. Delegace Besedy se na pozvání Karla Jurky, starosty města Vyškov, zúčastnila tradičního bálu. Také delegace z České republiky navštívila v červenci náš spolek, při čemž jsme domlouvali další spolupráci. Spolupracujeme s Moto klubem Virovitica.“ V minulém roce předsedkyně spolku J. Pérová Kožnjaková spolu s bjelovarsko-bilogorskou místožupankou Táňou Novotnou Golubićovou navštívily starostku města Orahovice Anu Marii Petinovou a spolu navštívily vesnice Dolci a Jošava, kde žijí české rodiny. Jednalo se o možnostech zachování české kultury a tradice i v tomto kraji.
„Poslední besední akcí v minulém roce byla mikulášská nadílka. I když besedního Mikuláše nikdo nečekal, bylo to pěkné překvapení pro všechny děti z našeho spolku. Byl to výborný nápad, při jeho realizaci Vlasta Despotovská ušila pytle, Sanda Mihokovićová je ozdobila malůvkami, Jasna Pérová -Kožnjaková a Martina Slancová nakoupily sladkosti a Zdravko Pér a Sven Horák se dali na cestu, aby nadílkou potěšili jak děti, tak rodiče,“ informovala ve své zprávě předsedkyně.
Bez ohledu na složitou situaci členové Besedy se věnovali divadelním zkouškám a tvoření ve výtvarné sekci. Také divadlo, které se mělo hrát těsně před pandemií, bylo připravené k uvedení, v Ivanově Sele.
Členové spolku se také věnovali dokončení hanáckých krojů, které pro ně šije Vlasta Despotovská, členka spolku. Beseda pořídila i kroje pro muzikanty.
Po jednomyslném schválení zpráv verifikační komise, předsedkyně a finanční zprávy následovalo plánování dalších akcí. Beseda se i nadále bude starat o představování české kultury v celém kraji, pečovat o jazyk a kulturu svých předků, spolupracovat s městem Vyškovem, vystupovat na všech akcích Svazu Čechů, zejména na Dožínkách…
Po schválení plánů práce a finančního plánu na rok 2021, tajemník Zdravko Pér informoval přítomné o akci sbírání finančních prostředků pro pomoc postiženým zemětřesením. Řekl také, že se akce zúčastnili i přátelé z Vyškova a všem poděkoval. Potom se telefonem ozval Josef Kachlík z Vyškova a popřál spolku hodně úspěchů a zdarů do budoucna.
Na konci valného shromáždění k přítomným promluvila předsedkyně Svazu Čechů Anna-Marie Štrumlová Tučková a poděkovala za bohatou činnost. Popřála úspěch v další práci a nabídla veškerou pomoc. K obecenstvu promluvila také učitelka vyslaná z České republiky Bohdana Pěva Šolcová, která s tímto spolkem výborně spolupracuje a pomáhá v divadelní činnosti. V závěru večera přednesla poutavou přednáškou o Janu Amosi Komenském. Členům virovitického spolku přiblížila život a dílo tohoto významného Čecha. Text a foto A.-M. Štrumlová Tučková

Read 63 times

Nové číslo Jednoty

 Jednota 03 2022

V Jednotě číslo 3, která vychází 22. ledna 2022, čtěte:
- Lyžování končenických žáků na Valašsku
- S předsedkyní Svazu Čechů v RCH
- Županské porady učitelů
- Sportovně rybářský spolek Toplica Daruvar
- Sto let Svazu Čechů: Slováci opouštějí společný Svaz
- Střípky vzpomínek na Brestov Václava Herouta
- Shrnutí jednotlivých článků v chorvatštině
- Lokální zprávy, pravidelné rubriky, povídky, vtipy, zajímavosti

Arhiva

Kliknite ovdje kako biste pogledali sve članke u arhivi