První letní škola pro žáky šestých tříd

NEZAPOMENUTELNÝ ZAČÁTEK LÉTA V ČESKU
Poprvé v dějinách se podařilo uskutečnit letní školu v České republice pro žáky šestých tříd obou českých škol z Chorvatska. Za doprovodu svých učitelů a dvojice studentů olomoucké univerzity, kteří v rámci výměny Erasmus+ působí na odborné stáži na českých školách, pobývalo 30 žáků ve dnech 25. června – 1. července v severočeské obci Smržovka. Své zážitky z cesty popisuje studentka 2. ročníku Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Eliška Holmanová.   r

V sobotu okolo půlnoci ožily ulice před Českou základní školou Jana Amose Komenského Daruvar a Českou základní školou Josefa Růžičky Končenice. Některé tváře rozespalé, jiné nadšené. Děti nedočkavě přešlapující u svých zavazadel. Plni očekávání byli i rodiče, kteří přišli své potomky vyprovodit. Jen co děti rodičům za okýnkem zamávaly, naplnily celý autobus veselím. Dobrá nálada je neopouštěla po celou cestu (ani v nočních hodinách, kdy se pečlivě staraly, aby řidič za volantem nezamhouřil oka). Dlouhá cesta všem lépe utekla, když byla doplněna o zajímavé zastávky jako například návštěvu zážitkového parku Zeměráj, kde si nejen děti, ale i učitelé mohli lámat hlavu nad všemožnými hádankami a úkoly. Těch zde bylo na ploše devíti hektarů požehnaně, mezi nimi archeopark, stezka naboso, dřevěný labyrint a mnoho dalších aktivit.
V obci Smržovka (nedaleko Jablonce nad Nisou) poskytoval výpravě po celý týden ukázkové zázemí penzion U potůčku. Děti zde měly možnost si odpočinout od nabitého programu, ale také ponořit se do atmosféry táborových her. Celotáborové téma se neslo v duchu aktuální české hudební scény. Píseň Byla to láska od Michala Davida a Lucie Vondráčkové, která provázela účastníky od prvního dne, zněla z každého pokoje už v polovině týdne. Ve skupinách se děti seznamovaly i s tvorbou dalších populárních českých interpretů jako jsou Jelen, Nightwork, Divokej Bill, Chinaski či Zdeněk Piškula. Jedním z úkolů, za které mohly děti získat body do celotáborové hry, byla tvorba a prezentace plakátu na „koncert“. Ten proběhl poslední večer formou soutěže Zlatý slavík, kde jednotlivé skupiny vystoupily s písněmi zmíněných kapel.
Kromě táborových her čekal na účastníky také program v Lučanech nad Nisou, kde je ředitel Martin Würz provedl místní základní školou, pozval na akademii (besídku), připravil ukázku orientačního běhu, sportovní den i diskotéku. Další školu si děti prohlédly v Kunraticích, kde je provedl ředitel Vít Beran. Dojmy z moderních prostor školy pravděpodobně přehlušila následná prohlídka centra Prahy. Není divu, památky, davy turistů i vřelá náruč, se kterou zástupci Československého ústavu zahraničního vítali mladé lidi z daruvarské oblasti, to vše na člověka zapůsobí. Aby toho nebylo málo, stihly děti kromě návštěvy Prahy také vyzkoušet lanovku na Ještěd, prohlédnout si bílé tygry v liberecké ZOO a užít si ve vědecko-zábavním parku iQLANDIA.
Jitka Staňová Brdarová, Tina Varatová, Vlatka Milićová Janotová a Tomáš Brodacký tvořili ukázkový tým vedoucích, se kterými se mi velmi příjemně spolupracovalo. Věřím, že i oni si užívali dobrou náladu a přátelskou atmosféru, které nás doprovázely celý týden. Myslím, že se všechny děti vrátily plny dojmů a snad budou na tento tábor s radostí vzpomínat jako já.
Eliška Holmanová/Jitka Staňová Brdarová

PODAŘIL SE VÝJIMEČNÝ PROJEKT
O názor na letní školu žáků šestých tříd v přírodě jsme požádali i poradkyni pro české školy v RCH a předsedkyni rady pro školní otázky Svazu Čechů Jitku Staňovou Brdarovou:
„Letní školu v přírodě, vlastně tábor, jsme se pokoušeli uspořádat už několikrát. Dvakrát se nám to podařilo, ale zájem dětí byl docela malý. Proto jsme se na školní radě rozhodli, že se pokusíme na tábor poslat celou třídu, vybrali jsme si šestou. Nejdříve jsme si výlet představovali jako tábor pod stany v přírodě spolu s místními dětmi.
Loni nám pan Ivo Rašín nabídl výhodné ubytování ve svém penzionu ve Smržovce. Tam se ale vejde jen 40 dětí, a proto jsme ustoupili od tábora spolu s českými dětmi. Museli jsme také ustoupit od dětí z výuky modelem C. Aby naše děti co nejvíce kontaktovaly s místními dětmi, každodenně jsme navštěvovali ZŠ Lučany nad Nisou a také jsme poznali ZŠ Kunratice v Praze, kde jsme viděli i loučení žáků devátých tříd. Naši žáci se tímto způsobem seznámili i s místními dětmi, se školou, způsobem výuky, známkováním, celým průběhem žákovského dne. Měli jsme příležitost obohatit jejich besídku na uzavření školního roku body našich žáků. Spolu jsme sportovali i tančili na diskotéce.
Věřím, že po návratu budou naše děti schopnější komunikovat v českém jazyce, že je jejich jazyk obohacen o nová slova a fráze. Kromě toho poznaly moderní české kapely a písničky, některé se naučily i zpívat. Tím, že se s místními dětmi domluvily a cítily se ve Smržovce jako doma, si v sobě rozvinuly silnější pocit české identity a příslušnosti k české menšině v Chorvatsku. Procvičily si v komunikaci s místními dětmi své socializační schopnosti, budou sebevědomější a samostatnější.
Na konec bych také chtěla všem poděkovat: Rodičům za důvěru, že nám své děti svěřili, žákům za jejich krásné a slušné chování, na které jsme byli my vedoucí hrdí, kolegům za spolupráci na realizaci tohoto projektu a vedoucím letní školy, že na ně bylo vždy spolehnutí. A také všem, kteří finančně a materiálně přispěli. Jsou to Ministerstvo vědy a vzdělávání RCH, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Služba školení Mladá Boleslav, Rada české menšiny Bjelovarsko-bilogorského županství, Županství, poslanec za českou a slovenskou menšinu, bjelovarsko-bilogorská místožupanka z řad české menšiny, obec Končenice Jednota a školy.
Podařila se skvělá akce, a pro naše děti, pro české školy i pro celou menšinu by mělo velký význam, kdyby se v ní nadále každoročně pokračovalo,“ uzavřela poradkyně J. Staňová Brdarová.

FOTO na facebooku

Read 244 times

Nové číslo Jednoty

 Jednota 32 2019

V Jednotě číslo 32, která vychází 17. srpna 2019, čtěte:
- Český učitel ze Srbska Stanislav Havel na návštěvě v Daruvaru
- Studentky z olomoucké univerzity na praktické stáži v Chorvatsku
- Škola v přírodě žáků českých škol z Daruvaru a Končenic
- Představujeme Marii Sedláčkovou z Tréglavy
- Pojďte s námi do ZOO v Praze Troji
- Sažetak, souhrn jednotlivých článků v chorvatštině      
- Lokální zprávy, pravidelné rubriky, povídky, vtipy, zajímavost

Arhiva

Kliknite ovdje kako biste pogledali sve članke u arhivi