Lastavica – pražské sdružení občanů ze zemí bývalé Jugoslávie

  • Posted on:  středa, 30 srpen 2017 00:00

V celé České republice dnes žije pět šest tisíc přistěhovalců z prostoru bývalé Jugoslávie. V Praze jich podle odhadu žije tisíc až dva tisíce. Přes dvě stě občanů se zapojilo do občanského sdružení Lastavica, zaměřeného na pečování o kulturu a jazyk krajů, z kterých se odstěhovali. Dalších tisíc dvě stě sleduje aktivitu spolku prostřednictvím sociálních sítí.

„Nápad založit občanské sdružení lidí, kteří pocházejí ze zemí bývalé Jugoslávie, vznikl ještě před patnácti lety. Tehdy české zákony nedovolovaly cizincům zakládat spolky a tak byla Lastavica (Vlaštovka) založena až v roce 2009, kdy se zákony změnily,“ vysvětluje předseda Dobrivoj Solar.
Spolek založil Dr. Edo Jaganjac, lékař, chirurg, který na začátku války z Bosny a Hercegoviny evakuoval svou rodinu, a sám zůstal pracovat v sarajevské nemocnici. Ze Sarajeva odešel po děsivém případu zraněné pětileté dívenky Irmy, jejíž evakuaci zorganizoval, ale kvůli kruté byrokracii mírových jednotek OSN bylo pozdě a malá Irma nepřežila. Popsal to ve své jediné knize Sarajevská princezna, která vyšla i v českém překladu. „Důvod, proč doktor Jaganjac s několika přívrženci založil spolek, je velmi jednoduchý – máme stejné zájmy a problémy, stejná nesnáz nás sem přivedla, a proto je zcela normální, že máme potřebu spolu si popovídat a vyměnit si zkušenosti a názory.“
Lastavica shromažduje lidi, kteří pocházejí ze všech zemí bývalé Jugoslávie. „Někteří říkají, že nás spojuje nostalgie za bývalým státem, ale to není pravda. To není jugonostalgie ale péče o kulturu a tradici míst, kde jsme vyrůstali,“ říká rozhodně předseda D. Solar. „My se politikou nezabýváme. Chtěli bychom si na principech tolerance a pochopení zlepšit každodenní život ve své nové vlasti. Chceme být zároveň hrdí na svůj původ. To je všechno. Chtě nechtě naše děti rostou zde a náš život je v  České republice,“ píše hned na první stránce internetového portálu spolku, který není sdružení zavřeného typu a rad uvítá také „drahé české přátele“.  
Když jsme v druhé polovině června zpracovávali tuto reportáž, právě probíhalo každoroční setkání dětí z SOS vesniček. Sedmidenní akce se zůčastnilo šedesát dětí z šesti SOS vesniček z Chorvatska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Makedonie a patnáct dospělých. Konalo se už poosmé.
Mezi tradiční akce, které se pořádají prakticky od začátku působení spolku, patří také oslava 1. máje a Mezinárodního dne žen. „Dále, máme bohatou vydavatelskou činnost, snažíme se každý, nebo aspoň každým druhým rokem přeložit do češtiny něco z děl naších spisovatelů. Seznamujeme tak Čechy s kulturou našich národů,“ říká náš spolubesedník. „Přeložili jsme sedm knih Ivo Andriće, sedm děl Miroslava Krleži, dvě knihy Meši Selimoviće a právě chystáme křest nejnovějšího vydání – překladu Isaka Samokovliji.“
Lastavica pořádá hostování spisovatelů a tak svým členům a Pražanům představila mimo jiné Muharema Bazduljeho nebo Borise Dežuloviće. Zvláštní pozornost věnuje mladým umělcům – hercům, zpěvákům, hudebníkům, malířům, ale často zve i velká divadla, nebo estrádní hvězdy; koncerty měli třeba Crvena jabuka a Goran Karan. „Dvě divadla z Mostaru, Hrvatsko kazalište a Narodno pozorište, měla prostřednictvím spolku Lastavica první společné představení po válce právě zde v Praze.“
Každý pátek je v místnostech spolku v Opletalově ulici, tedy v samotném centru hlavního města, zábava s živou hudbou jednotlivých členů. „Máme velmi dobrou spolupráci s art kanály České televize, a protože je lidem divné, že Srbové, Chorvaté a Bosňané mohou být spolu, o našem sdružení se právě natáčí dokumentární film.“ Existuje i peněžní fond, z kterého mohou studenti z bývalé Jugoslávie, kteří studují v Praze a dostanou se do potíží, dostat určité prostředky. Jednou z akcí je pomoc školám darováním počítačů a tiskáren. Loni takový dárek dostala škola v Đulovci (Daruvarsko), kde se narodil Dobrivoj Solar.
Když jde o překladatelskou činnost Lastavica úzce spolupracovala s největším, nedávno zesnulým kroatistou Dušanem Karpatským. „Knihovna, ve které sedíme, nese jeho jméno. Lastavica dostala velký počet předmětů a knih z pozůstalosti tohoto velkého spisovatele a jazykovědce. Dušan Karpatský byl i naším členem a zanechal nám i obrovskou sbírku dopisů, které si vyměňoval se všemi spisovateli v zemích bývalé Jugoslávie, jejichž díla překládal. Díky Karpatskému máme nejbohatší kolekci knih jihoslovanských autorů, a tak k nám studenti chodí některé knihy číst.“
Lastavica je neprofitní organizace, nemá možnost dostat dotaci ze státního rozpočtu, na příklad z fondu pro národnostní menšiny, přestože je spolkem příslušníků různých národnostních menšin. Financuje se peněžními příspěvky sponzorů a donátorů. „Občas požádáme o pomoc magistrát hlavního města, který nám udělí určité finanční prostředky, ale devadesát procent peněz si zajišťujeme sami.
S velvyslanectvími všech zemí, ze kterých pocházíme, máme výbornou spolupráci, ale jsme si vědomi toho, že nemůžeme dostat velkou pomoc. Nabízejí nám podporu při pořádaní setkání dětí z SOS vesniček, chodí na naše akce, které jsou jedinečnou příležitostí vidět vedle sebe stát ambasadory čtyř států bývalé Jugoslávie.“
Lastavica velice dobře spolupracuje s českou menšinou v Chorvatsku jak se Svazem Čechů, tak s českými besedami, podobnou spolupráci má s krajanskými spolky v Srbsku, posílá svá literární vydání do spolkových knihoven. „Když se díváme, jak čeští krajané nedokážou zastavit asimilaci, jen ji eventuálně trochu zpomalit, vidíme v tom i osud našich dětí zde v Praze. Budou asimilované do české společnosti, a jedním z úkolů sdružení je tento proces co nejvíce zpomalit. Tady si naše děti mohou přečíst knihu v jazyce svých rodičů, poslechnout si hudbu, podívat se na film… Právě uvažujeme o časopisu, myslíme si, že k tomuto úkolu značně přispěje. Je to příští velký projekt našeho spolku.“

M. Pejić/mp

Read 1834 times

Nové číslo Jednoty

 Jednota 42 2021

V Jednotě číslo 42, která vychází 23. října 2021, čtěte:
- Předsednictvo Svazu v Česku: Úspěšný zájezd s bohatým programem
- Přehlídka malých hudebních skupin se poprvé konala v Osijeku
- V Lipovci se konal přátelský večírek
- Radioklub Jan Hus oslavil padesátiny: Stále ve světovém vrchu
- Sto let Svazu Čechů: Nové vedení Svazu
- In memoriam Karolina-Seka Kmoníčková
- Shrnutí jednotlivých článků v chorvatštině
- Lokální zprávy, pravidelné rubriky, povídky, vtipy, zajímavosti

Arhiva

Kliknite ovdje kako biste pogledali sve članke u arhivi