Valná hromada Besedy v Lipovci

MLADÍ JSOU BUDOUCNOST NAŠEHO SPOLKU
„S potěšením mohu říci, že jsme všechny své plány splnili, a že máme za sebou velice úspěšný rok. Děkuji vám za vaši obětavost a lásku, že svůj volný čas věnujete Besedě.“ řekla předsedkyně české besedy Lipovec Renata Resová při zahájení valné hromady spolku, která se konala 23. listopadu 2019. „Nejvíce mě těší, že jsou naši nejmladší velice pilní, oni jsou budoucnost našeho spolku,“ dodala.

Děti to potvrdily hned na začátku večera, než začalo valné shromáždění. Na jevišti Českého domu předvedly pestrý půlhodinový program, v němž uvedly divadélko o Vaškovi cestovateli mezi lidojedy a zazpívaly několik písniček.  
Valná hromada začala trochu jinak než obvykle.  Protože se tohoto večera v Daruvaru konala Vonička, jedna z největších akcí Svazu Čechů, na kterou museli odjet hosté lipoveckého zasedaní, dala předsedkyně Resová nejdříve slovo hostům.  K dosavadní práci pogratulovali a úspěch do budoucna popřáli poslanec v chorvatském parlamentu Vladimír Bílek, který vyjádřil přesvědčení, že Beseda ve spolupráci s městem, županstvím a Svazem Čechů bude i nadále úspěšně vykonávat své úkoly, dále místožupanka Táňa Novotná Golubićová a místostarostka Daruvaru Vanda Ceglediová.
Následovala minuta ticha pro členy spolku zesnulé mezi dvěma valnými hromadami a volba pracovního předsednictva, kterým řídila spolková účetní Mařenka Resová.
O bohaté kulturní činnosti Besedy mluvil jednatel Slávek Holeček, který napočítal vystoupení spolkových skupin od minulého valného shromáždění začátkem listopadu loňského roku. Jeho zprávu doprovázelo promítání fotografií z jednotlivých akcí. Kromě kulturních programů probíhala i úprava sklepa Českého domu, na kterou Úřad pro lidská práva přispěl s jednapadesáti tisíci kunami. „Také z Úřadu Beseda dostala 8700 kun na klarinet pro dechový orchestr. Rada pro národnostní menšiny zajistila na programy kulturní autonomie šestačtyřicet tisíc kun, celkové příjmy obnášely sto osmdesát tisíc kun,“ uvedla účetní Mařenka Resová ve finanční zprávě a dodala, že výdaje obnášely sto padesát tisíc. Šlo o zprávu z roku 2018, zatímco letošní finanční zprávu schválí volební valná hromada, která se bude konat na jaře příštího roku.
Obsáhlou zprávu o činnosti lipovecké obvodní školy podala učitelka Drahuška De Bonová (za asistence Anity Resové), která připravila projekci slajdů. „V loňském školním roce jsme měli deset žáků, z toho jednoho prvňáčka, letos dokonce čtyři žáci přestoupili do páté třídy ústřední školy v Daruvaru.  Do místní školy se ale zapsali tři prvňáci, a tak je ve škole úhrnem devět dětí,“ uvedla. Kromě řádné výuky a bohaté činnosti ve školních kulturních sekcích děti se zapojují do četných projektů a humanitárních akcí, na  nichž se podílejí i rodiče.
V příštím roce Beseda oslaví 130 let od sehrání prvního divadla v Lipovci, 165 let osady Lipovec, 85 let spolku a 65 let obvodní školy. Na veškerou činnost včetně pokračovaní v úpravě sklepa plánuje příjmy ve výši 306 tisíc kun.
K takovému plánu poblahopřál a za dosavadní činnost poděkoval tajemník Svazu Čechů Dalibor Kolár. K přáním se přidali i předsedkyně Českých besed Šibovec a Holubňák Sanela Mildová a Anita Stožická, jejíž divadelní skupiny sehrály po valné hromadě svá letošní divadla – Cestu na Mars a Zatracené peníze.
V kulturním programu se představily také dvě domácí skupiny – pěvecká skupina Lipovecká děvčata a spolkový dechový orchestr. Text a foto M. Pejić
FOTO na facebooku

Read 73 times

Nové číslo Jednoty

 Jednota 21 2020

V Jednotě číslo 21, která vychází 23. května 2020, čtěte:
- Návrat do škol v Bjelovarsko-bilogorském županství
- Daruvarská česká mateřská škola pracuje ve všech skupinách
- Předsednictvo Svazu Čechů odvolalo největší letošní akci – Dožínky
- K 140. výročí SDH Daruvar vyšla kniha Daruvarští hasiči
- Češi a rozvoj lázeňského cestovního ruchu u moře
- V Bjelovaru hostuje výstava Baron Trenck městského muzea z Brna
- Souhrn jednotlivých článků v chorvatštině
- Lokální zprávy, pravidelné rubriky, povídky, vtipy, zajímavosti

Arhiva

Kliknite ovdje kako biste pogledali sve članke u arhivi