Střelecký spolek Končenice

PÍLE A VYTRVALOST – RECEPT NA DOBRÉ VÝSLEDKY
Život na vesnici má své výhody, ale i nedostatky, zvlášť co se týče mladých. Všední den strávený v přírodě, s domácími zvířaty a dostatkem práce, je dobrá stránka vesnického života. Možnost zabývat se sportem a různými koníčky je ale chudá a svedená na to, co vesnice nabízí, a toho je většinou poskrovnu.

V Končenicích mladí nemají velké možnosti vybírat si, čím si vyplnit volný čas. Zájemci o tanec a hudbu se mohou uplatnit v místní České besedě. Sportovně nadaní chlapci se většinou začlení do místního fotbalového klubu.
Existuje také střelecký spolek, který shromažďuje hrstku zájemců. Bez ohledu na skromné podmínky během svého působení dosáhl záviděníhodných výsledků.
Končeničtí chlapci a muži měli odjakživa zájem o střelectví. Někteří chodili na střelnici do Daruvaru ještě před domovinskou válkou. V roce 1993 se hrstka příznivců střeleckého sportu v čele s dnešním trenérem Blahoušem Fiňkem rozhodla založit střelecký spolek i v Končenicích. Začátky byly těžké, doma neměli kde, proto chodili trénovat na střelnici daruvarskou. První dobré výsledky ale ani tehdy nechyběly. V roce 2004 před Dožínkami se střelci rozhodli upravit místnost pro své potřeby. Z finančních příspěvků členů spolku a donátorů narychlo a nahrubo převážně svépomoci přistavěli k budově hasičského spolku šestistavovou střelnici, která jim dodnes slouží. Po dokončení střelnice vedení spolku začalo pracovat s žáky místní školy, a tak do svých řad získalo mladé síly. Zájem nejdříve projevili převážně chlapci, ale zanedlouho se k nim začala přidávat i děvčata, a po krátké době jich byl stejný počet.
Úspěchy se začaly řadit a na zdech střelnice přibývat uznání, medaile a poháry z mnohých soutěží jak z Chorvatska, tak ze zahraničí. V roce 2006 už měl spolek na státním mistrovství pět kadetů. Kadet Vanja Voděrek v roce 2008 přinesl ze státního mistrovství první medaili – stříbrnou. Už o rok později se kadet Mario Finek stal prvním spolkovým mistrem Chorvatska a končenická střelecká mládež si ze státního mistrovství přinesla šest medailí. V roce 2010 se kadeti a kadetky spolku stali týmovými mistry Chorvatska a z mistrovství si přinesli osm medailí. V roce 2011 v soutěži první ligy vystřílely kadetky nový chorvatský rekord (568 kruhů) a v roce 2015 byl spolek na státním mistrovství vyhlášený nejúspěšnějším v Chorvatsku. Tihana Rábová byla vyhlášená za nejlepší střelkyni soutěže. Toho roku se seniorský i juniorský tým staly mistry Chorvatska a úhrnem získaly pět zlatých medailí, tři stříbrné a jednu bronzovou. Úspěchy pokračovaly a pokračují dodnes. I loňský rok klubu přinesl záviděníhodnou slávu. Tým seniorek a tým kadetek byly vyhlášené za mistryně Chorvatska a v jednotlivé konkurenci seniorek byla Tihana Rábová druhá, z kadetek byla Larissa Holinková také druhá. Na konci roku se zúčastnily soutěže o juniorské olympijské naděje v Zaboku, kde třetí místo obsadila Gabriela Matoušková.
Spolek od začátku svého působení soutěží převážně v Chorvatsku. Střelci ale své síly změřili i se střelci ve Slovinsku, Maďarsku, Srbsku a Německu a překonali sedm chorvatských rekordů. Vyhráli třicítku různých mistrovství ve všech kategoriích a získali stovku medailí a pohárů. Od roku 2008 pořádají Pohár Končenic, na který si zvou přátelská družstva.
Nejúspěšnější střelkyní spolku od jeho založení je bezpochyby Tihana Rábová. Střelectvím se zabývá už deset let. Za tu dobu třikrát zvítězila na juniorském, třikrát na seniorském mistrovství Chorvatska a tři roky soutěžila v chorvatské střelecké reprezentaci, s kterou se zúčastnila mistrovství světa v Německu a mezinárodní soutěže v Maďarsku. V roce 2015 Tihana dostala doklad o tom, že je sportovkyní Chorvatska 3. kategorie čili špičkovou sportovkyní. Nyní studuje, takže se stěží může věnovat oblíbenému a úspěšnému koníčku, ale občas, když jí to studijní povinnosti dovolí, se zúčastní různých soutěží a mistrovství.
Přesto, že se to na první pohled nezdá, střelectví je sport drahý. Aby mohl soutěžit s ostatními kluby, spolek musí pro jednoho střelce obstarat oblek, obuv, vzduchovku a laptop nebo počítač pro zaznamenání zásahů, což obnáší až 40 tisíc kun. Pro končenický spolek jsou to velké výdaje, a proto podmínky své činnosti zlepšuje postupně. Velkou pomoc mu poskytuje obec z rozpočtu, ale i různí donátoři, jako byly loni končenické maškary, Rada pro národnostní menšiny obce a jednotlivci příznivci sportu. Obec sportovcům propůjčuje kombi, kterým cestují na soutěže, ale na mnohé soutěže je odveze sám trenér Blahouš nebo jejich rodiče.
Je hezké poslouchat o úspěších, ale málo kdo si uvědomí, kolik síly, vytrvalosti, kázně, odříkání a hodin cvičení si vyžadují. Soutěže jsou téměř každý víkend a koníček se stane stálou povinností. Končenická děvčata si však nestěžují, ale pilně cvičí a radují se z každého úspěchu. My jsme na ně pyšní a radujeme se s nimi.  Text J. Horká, foto jh, Olda Petržálek a spolkový archiv

VELKÝ ZÁJEM DĚVČAT
Ve spolku současně trénují jen děvčata rozdělená do tří věkových kategorií. V seniorské kategorii soutěží Tihana Rábová, Kristina Fiňková a Ivona Kasalová, juniorky jsou Larissa Holinková, Gabriela Matoušková a Leonarda Heroutová a v nejmladším týmu se zaučují Daria Králová, Lucie Kotarská a Anna Husáková.
Děvčata Gabriela a Larissa, které loni chodily do základní školy v Končenicích, byly, a Leonarda ještě je, členkami školního střeleckého spolku. Jako tým se staly mistryněmi základních škol Chorvatska roku 2019 ve střelbě vzduchovkou.