Po více než třiceti letech baby boom v Dolních Střežanech

  • Posted on:  středa, 28 duben 2021 00:00

BĚHEM TŘÍ MĚSÍCŮ SE NARODILO ŠEST MIMINEK
Je známo, že v koronavirové nejistotě a v hospodářských krizích a válkách lidé častěji přemýšlejí o tom, zdali mít potomka či ne. V malé vesničce se 130 obyvateli, v Dolních Střežanech, si s tím hlavu nelámali a během tří měsíců v letech 2020/2021 se zde narodilo dokonce šest novorozeňat, z toho pět chlapců a jedno děvče. Zajímalo nás, jak na zvýšený počet obyvatel vesničané reagují, co to pro rodiče i okolí znamená.

Nejmladší z novorozeňat je děvčátko Nikol
Silvija Kavaliová (35) z Dolan a Marko Bastaga (21) z Dolních Střežan mají tříměsíční holčičku Nikol. „Přestože žijeme v Dolanech, často jezdíme do Dolních Střežan, odkud partner pochází. Má tu rodiče, kterým pomáháme v zemědělství. Kromě dcery Nikol máme i syna z prvního manželství Luku Somšedíka. Plánujeme se sem přestěhovat a koupit si tu dům. Marko chodil v Dolních Střežanech do školy, má tu partu, přátele. Jsme k této vsi vázáni. Před mateřskou jsem pracovala jako prodavačka v daruvarském pekařství Pecolaj a Marko v podniku Opruga v Dežanovci. Chtěli bychom, aby naše Nikol ve Sřežanech chodila i do školy,“ řekla nám maminka Silvija, která dodala že se v Dolanech rodí čím dále tím méně dětí.  
Nejstarší z chlapců je Jakov
Kristýna Kubištová (25) a Marinko Toufar (26), mají nejstarší z narozených dětí, osmiměsíčního Jakova. „Plánujeme mít další děti. Já bych chtěla mít tři. Pomáhají nám všichni v rodině. Jakova bychom chtěli dát do jeslí české školky v Daruvaru. Oba jsme zaměstnaní, já v Daruvaru, manžel v rodinné firmě v D. Střežanech. Já pocházím z Dolní Rášenice. V Dolních Střežanech se mi moc líbí. Bydlíme u Marinkových rodičů. Protože mluvím česky, jsem ráda, že i ve vsi tak mluví. Počítáme s tím, že Jakova zapíšeme do místní školy, kterou máme blízko. Myslím, že i nyní během pandemie je vhodná doba na děti. Kdyby se člověk díval na situaci, tak by je nikdy neměl.“
Ljubica (38), roz. Vondrová a Mario (41) Vinkelbauverovi mají šestiměsíčního syna Roberta. „Před 10 lety jsme se přistěhovali ze Sirače. V Dolních Střežanech jsme si koupili dům. Máme pět dětí, kromě Roberta je to 19letá Lorena, 16letá Laura, 14letá Maja a 8letý syn Renato. I nejmladšího syna Roberta dáme do místní školy. Při výchově nám pomáhá nejen moje matka ze Sirače, ale i naše děti. V Dolních Střežanech se během té doby, co tu žijeme, tolik dětí nenarodilo. Jsme tu spokojeni, lidi jsou příjemní a jsou rádi, že se zvyšuje počet obyvatel. Manžel pracuje v Čazmatransu, já jsem v domácnosti.“
Ivana (37), roz. Gojková a Darijo (41) Štampfovi mají 4,5měsíčního syna Lukase. „Kromě Lukase máme i jedenáctiletou dceru Teu, která chodí do 5. třídy do Daruvaru. Miminko jsme chtěli mít, bez ohledu na pandemii. Po smrti našeho prvního 10letého syna Antonija jsme se rozhodli mít ještě jedno dítě. Nejdřív jsme váhali, ale teď jsme rádi, že jsme se rozhodli mít ho. Narozením Lukase se náš život stal krásnějším. Pomáhají nám tchyně, která žije s námi, i dcera Tea. Oba pracujeme na rodinné farmě, máme 26 dojnic. Rádi bychom dali našeho syna do dolnostřežanské školy. Co se týče rození dětí, doba je vždycky vhodná, není důležité, zdali je nějaká epidemie nebo ne. Co se týče dětí, bylo by jich více, kdyby se rodiče z naší vsi nestěhovali za lepším životem do ciziny nebo do jiných měst v Chorvatsku.“
Ivana (32), roz. Muťková a Darko (33) Šenholdovi mají čtyřměsíčního syna Ariana. „Kromě něj máme i 10letého syna Nou. Plánujeme mít ale ještě alespoň jedno dítě. Oba jsme z Dolních Střežan, chodili jsme spolu osm let do místní školy. Plánujeme, že i Arian půjde do místní české školy. Je to logické, v naší rodině se mluví česky. Rozhodně je hezké, že ves je bohatší o další obyvatele, protože mnoho mladých odešlo. V Horních Střežanech je více dětí než u nás, je to i větší ves než naše. Manžel pracuje v dežanoveckém podniku, já jsem povoláním vychovatelka, ale nyní jsem doma na mateřské dovolené.“
Nejmladší z chlapců je Fran
Monika (25), roz. Doležalová a Marin (24) Jarešovi mají čtyřměsíčního syna Frana. První dítě mladých rodičů je i nejmladším z pěti chlapců narozených v Dolních Střežanech. „Já pocházím z Trojeglavy, muž je z Dolních Střežan. Česky neumím, přesto bychom ale Frana rádi zapsali do dolnostřežanské školy. Chceme, aby se naučil česky. Máme ale velký problém – jesle. Obec Dežanovec je nemá a nejbližší jsou v Daruvaru,“ říká maminka, která vyjádřila spokojenost s životem v Dolních Střežanech. „Koupili jsme tady dům, který je hned u školy. Jsme spokojení a máme radost, že naše děti si budou mít s kým hrát. Pomáhají nám rodiče, ale my žijeme sami. Jak si uděláme, tak máme. Já pracuji v daruvarském kadeřnictví Máji Krejčové a manžel v jednom podniku v Daruvarském Brestově.
Zpráva o velkém počtu novorozeňat v Dolních Střežanech se pomalu, ale jistě šíří. Doufejme tedy, že o budoucnost vsi je na nějakou dobu postaráno a že takovýchto veselých událostí bude přibývat nejen tam. Dobrou zprávou pro rodiče miminek je, že se místní česká škola bude renovovat a že se jedná i o docházce dětí do české školky v Daruvaru. Jejich zapsáním, což je zatím problém, by se podle místních měla zajistit další generace žáků, která, doufejme, za pár let bude chodit do místní školy.     Text a foto A. Raisová

FOTO na facebooku

V Chorvatsku klesá počet obyvatel
Březnové statistiky (Državni zavod za statistiku – DZS) z loňského roku uvádějí, že v Chorvatsku zemřel rekordní počet lidí, a narodilo se velmi málo dětí. Údaj, že se v roce 2019 narodilo o 300 dětí méně než v roce 2018, tedy v číslech 36 553 dětí v roce 2019 a v r. 2020 jen 36 257. To je důvod k zamyšlení. Chorvatsko má za 7 let (v letech 2013 až 2019) o 200 tisíc obyvatel méně. V současnosti, a to nejen díky malému počtu narozených, ale i kvůli velkému počtu vystěhovaných do ciziny, žije v Chorvatsku asi 3,8 milionu obyvatel. Podle některých demografů by nebylo špatné do Chorvatska přilákat zpět lidi, kteří ho v posledních letech opustili. Kvůli velkému počtu starších osob patříme k jednomu z nejstarších národů Evropy.

Read 77 times

Nové číslo Jednoty

 Jednota 32 2022

V Jednotě číslo 32, která vychází 20. srpna 2022, čtěte:
- Zájezd krajanů z Tréglavy a Garešnice na Moravu
- Se studentem Matoušem Turzou z Česka
- Jednodenní zájezdy krajanů k moři
- Skupina Chorvatsko v srdci
- Zpět k oslavě výročí Svazu Čechů
- Setkání na hospodářství Bílků v Kreštelovci
- Shrnutí jednotlivých článků v chorvatštině
- Lokální zprávy, pravidelné rubriky, povídky, vtipy, zajímavosti

Arhiva

Kliknite ovdje kako biste pogledali sve članke u arhivi