Svaz Čechů ocenil úspěchy žáků, studentů a mentorů

  • Posted on:  středa, 24 červen 2015 00:00

ČESKÁ MENŠINA I ČESKO JSOU NA VÁS HRDÍ

Svaz Čechů udělil 10. června uznání a ceny 87 žákům mateřských a základních škol a středoškolským studentům za jejich úspěchy v mezinárodních, státních, regionálních, sportovních, výtvarných a literárních soutěžích a 37 učitelům, mentorům a trenérům.

Slavnost, jejíž organizátorkou byla Česká škola J. A. Komenského v Daruvaru ve spolupráci se Svazem Čechů v Chorvatsku, se konala v malém sále Českého domu.

„Jsme hrdí na vaše výsledky. Česká menšina a Česká republika, odkud pocházejí naši předkové, jsou na vás hrdí,“ prohlásila na slavnosti předsedkyně Svazu Čechů Libuše Stráníková. Informovala, že v Chorvatsku se v mateřských, základních a středních školách česky učí asi tisíc dětí. Přítomné, mezi nimi i poslance za českou a slovenskou menšinu Vladimíra Bílka a bjelovarsko-bilogorskou místožupanku Táňu Novotnou Golubićovou, pozdravila i ředitelka české školy v Daruvaru Marie Válková.

Uznání a ceny odevzdala předsedkyně Svazu Čechů s tajemnicí J. Kulhavou a v další části vedoucí literární a výtvarné soutěže Našeho jara Tijana Trbojevićová a Dubravka Plehová.

T. Trbojevićová pochválila práce 38 autorů ze základních škol, z toho 24 z nižších a 14 z vyšších tříd, které posuzovali učitelé z České republiky Naďa Sviderková a Luděk Korbel. „Bohužel model B a C se do soutěže nezapojil,“ prohlásila a vyzvala autory nejlepších prací, aby je přečetli. D. Plechová řekla, že pohádkové motivy Čerta a Káči byly využity na plakát Našeho jara a představila odměněné práce, které byly v sále vystaveny. Začátek a závěr slavnosti obohatili kulturní vložkou zpěváci první a třetí třídy s malou houslistkou a za doprovodu syntezátoru učitelky E. Cengerové.   A. Raisová/ar

 

FOTOGRAFIE

Ocenění jednotlivci, školky a školy šíří dobré jméno české menšiny

MATEŘSKÉ ŠKOLY:

X. olympiáda mateřských škol Bjelovarsko-bilogorského županství: 1. místo Leona Krajačićová (běh na 50 m) a Elena Matinová (skok do dálky), Sara Trbojevićová, Mia Zavadilová, Lana Vašková a Tessa Veltruská (štafetový běh), 2. místo: Daria Takačová a Noa Novotný (běh na 50 m), Iva Holečková (skok do dálky), Marko Žitka (hod míčku do dálky), Vita Holubková a Ivana Piščevićová (štafetový běh); Anna Husáková (hod míčku do dálky a štafetový běh) a Lucie Klíglová (2. místo štafetový běh a 3. skok do dálky); 3. místo: Dora Tourková (hod míčku do dálky), Lovro Bičak (skok do dálky).

ZÁKLADNÍ ŠKOLY:

Nižší třídy, županské soutěže: Antonio Horvat (1., 2. a 3. místo v karate), Tea Vacková (1. místo v tenisu), Mihaela Horvatová (2. místo z matematiky), Sven Milde (2. místo v krosu Daruvaru a 3. místo v karate na Virovitica karate Open 2015), Lea Rádová (3. místo v mezižupanské soutěži ve hře na klavír), Ema Kuzlová (3. místo v krosu Daruvaru), Petra Strejčková (3. místo v karate na Darfestu), Nina Lastrićová (3. místo ve futsalu – v ženském fotbalu v Záhřebu), Vladimíra Beránková (3. místo v krosu Daruvaru), Elena Markanovićová (3. místo v literární soutěži Státní správy pro ochranu a záchranu).

Vyšší třídy, mezinárodní soutěže: Alen Rabihić (pět 1. míst v taekwondo), Patrik Kotarský (1. místo v savate boxu, Mihael Dragičević (2. místo na mistrovství RCH v hokeji), Karlo Kukovičić (účast na mezinárodní soutěži v matematice Klokan bez hranic), Paula Varatová (2. místo v karate),

Vyšší třídy, státní soutěže: Lena Ulbrichová (1. místo v badmintonu a za 3. místo v kvalifikacích), Marin Dell’ Olio (3. místo v kopané – skupinově), Iva Vrabcová (účast na soutěži školních zádruh, 3. místo v krosu Daruvaru a 3. místo v mezižupanské soutěži v tenisu), Iva Toufarová (účast ve soutěži školních zádruh, za účast ve výtvarných soutěžích Tradice a současnost a Ve světě pohádek Ivany Brlićové Mažuranićové), Martina Krejčová (účast na výtvarných soutěžích Tradice a současnost a Ve světě pohádek Ivany Brlićové Mažuranićové), Jana Kaňková (účast na výtvarné soutěži Tradice a současnost), Paula Horvatová (účast na výtvarné soutěži „LIK 2015“), Melissa Holínková (účast na výtvarné soutěži Tradice a současnost), Ariana Kazdová (účast v soutěži LiDraNo), Veronika Kučerová a Patricija Ljubojevićová (za účast na soutěži mažoretek) Leon Grgić (účast na Festivalu divadelních amatérů Chorvatska s Českou besedou Daruvar, za 1. a 2. místo v karate na Darfestu), Tena Alivojvodićová (účast ve výtvarné soutěži LIK 2015 2. místo v župansktví).

Županské soutěže: Lara Romoziová (1. místo v mezižupanské soutěži v házené – skupinově a za titul nejlepší házenkářky Daruvaru), Deni Fiala (titul nejlepšího mladšího kadeta Házenkářského svazu Bjelovarsko-bilogorského županství), Martina Havojićová (1. místo v dějepisu), Ivan Dell’ Olio (2. místo v kopané), Jan Tomek (2. místo v zeměpisu), Patrik Marton (2. místo ve střelectví), Monika Čaušová a Sara Horáková (2. místo v odbíjené), Lorena Šugićová (3. místo v dějepisu), Filip Hradec (3. místo ve střelectví)a Ivan Ružić (3. místo v kopané skupinově), Roman Lastrić (dvě 1. místa v soutěži INOVA), Valentino Janda (3. místo v regionální soutěži v tenisu) a Kristina Horká (účast na meziobecní soutěži Lidrano).

STŘEDNÍ ŠKOLY: Teofil Cenger (1. místo ve státní soutěži „Poslovni izazov“ – Podnikatelská výzva a účast na mezinárodní soutěži „Poslovni izazov zapadnog Balkana“ – Podnikatelská výzva západního Balkánu), Tina Keleminová (1. místo ve státní soutěži a 1. místo v mezinárodní soutěži „Poslovni izazov“), Anamarie Bačvarová (1. místo ve státní soutěži a za účast na mezinárodní soutěži „Poslovni izazov“), Vanja Šnoblová (1. místo v županské soutěži z němčiny), Hana Novotná (2. místo v županské soutěži z němčiny, za odměněnou práci ve státní soutěži Evropa ve škole), Borna Đuričić (2. místo v županské soutěži v kopané a za účast na mezinárodní soutěži z matematiky Klokan bez hranic a Tomislav Gelešić (2. místo v županské soutěži v kopané), Ida Šagovcová (3. místo v županské soutěži z filozofie) a Silvia Podsedníková (3. místo v županské soutěži ze zeměpisu).

SOUTĚŽE NAŠE JARO SVAZU ČECHŮ:

1. Literární (pouze model A): 1. místo Iva Đurasová a Martina Krejčová; 2. místo Sebastijan Růžička a Veronika Kučerová; 3. místo Mihael Petrinić a Tony Tomášek.

2. Výtvarná: zvláštní cena za výtvarnou práci uveřejněnou na plakátě pro Naše jaro v Kaptole: Iva Tomášková, 1. místo: Mihael Petrinić, Ena Jelínková, Hana Horká, Anna Marie Bendrová a Enija Žufićová; 2. místo: Lana Zákorová, Karlo Koláček, Iva Vozábová a Ivana Riznerová, 3. místo: Nikolina Šilarićová, Bojana Karlicová a Daria Irečková.

MENTOŘI: Zrinka Vrbická, Anna Pavlovićová, Aleksandar Vacka, Zoran Činčak, Ivan Horyna, Ksenie Čubrilovićová, Elenka Podsedníková, Zdenka Pelikánová, Květa Fialová, Jela Kusakovićová, Emir Sulík, Táňa Prchalová, Dubravka Plehová, Romana Rašetićová, Ludmila Bláhová, Danuška Doležalová Baltová, Radmila Frantálová, Sanja Biljanová Smolová, Lana Mlinarićová, Svjetlana Brkićová Milivojevićová, Emílie Sedláčková, Marin Grakalić, Ana Delićová, Svjetlana Pernarová, Josip Garipov, Dijana Karačićová, Anna Vodvárková, Anita Jeřábková, Ivona Mijočevićová, Stefko Kačurov, Duško Janjatović, Nenad Šarac, Adrijana Župljaninová, Gordana Tomášková, Amálie Husáková, Miroslav Lončar a Danilo Petar Růžička.

Read 1033 times

Nové číslo Jednoty

 Jednota 43 2021

V Jednotě číslo 43, která vychází 30. října 2021, čtěte:
- Krajanské zpěvánky v Rijece
- Večer českého a dalmatského folkloru v Bjelovaru
- Ve Virovitici skončily Ozvěny Jarních tónů Jana Vlašimského
- Den Rady české menšiny města Záhřebu
- Ve školách oslavili Den chleba
- Sto let Svazu Čechů: Větší pozornost potřebám Slováků
- Shrnutí jednotlivých článků v chorvatštině
- Lokální zprávy, pravidelné rubriky, povídky, vtipy, zajímavosti

Arhiva

Kliknite ovdje kako biste pogledali sve članke u arhivi