Úvodník na konci roku

  • Posted on:  středa, 16 prosinec 2020 00:00

PROSINEC 2020
Není tomu tak dávno, kdy jsem se s dětmi učila názvy měsíců. Jeden z úkolů při opakování byl určit, podle čeho měsíce dostaly název. Prosinec nebo chorvatsky prosinac – děti vysvětlily, že je v prosinci zima a mrzne a ptáčci proto prosí o zrní. Víme, že neprosí nebo nežebrají jen zvířata, která v zimě nemají kde sehnat potravu, ale i lidi. Na konci tohoto roku všichni prosíme, aby byl příští rok lepší.

Letošní rok proběhl ve znamení strachu před nemocí covid-19. Po téměř celém roce je naše mysl upjatá k vyřešení pandemie způsobené tímto koronavirem. Jsme v neustálém střehu, abychom tento nepředvídatelný virus nedostali nebo abychom ho nepřenesli na někoho z našich nejmilejších nebo na někoho z rizikových skupin. Jsme v očekávání, jestli už konečně nemoc zmizí, s napětím sledujeme, jestli už konečně některá z očkovacích látek bude dostatečně dobrá, abychom se mohli nechat očkovat a pokusit se dál žít v klidu. S podobnými starostmi a myšlenkami se v tomto roce potýkají asi všichni, v celém světě. Mezitím míjí dny, týdny, měsíce...
Vzhledem k různým epidemiologickým opatřením, která nás už skoro rok provázejí, kdy se lidé nemohou stýkat, nesmějí probíhat zkoušky a z toho důvodu byly snad všechny krajanské akce odvolány, je naprosto neuvěřitelné, že naše Jednota pravidelně vycházela. Na začátku pandemie jsme uvažovali o tom, jak zaplníme všechny stránky našeho týdeníku, když byl zpravidla téměř z poloviny věnován krajanským akcím. Ale podařilo se! Pravidelně jsme vás informovali o novinkách nejen v krajanském životě, podařilo se nám i pobavit a nabídnout zajímavé čtení. Novináři se více než jindy snažili vyhledat témata k psaní, připravovali online rozhovory. Naštěstí máme řadu příznivců a schopných dopisovatelů, kteří v této době dostali prostor pro své texty. Měli jsme tak možnost uveřejnit několik aktuálních nahlédnutí do situace během pandemie, řadu zajímavých textů z minulosti česko-chorvatských vztahů, své místo dostaly úchvatné cestopisy a poutavá nahlédnutí do naší minulosti. Za to bych chtěla všem poděkovat a doufám, že se jednou, až tato situace skončí, ve zdraví sejdeme a s úlevou už jen zavzpomínáme na toto nelehké období. Jana Staňová

Úvodník na konci roku

Prosinec 2020

Není tomu tak dávno, kdy jsem se s dětmi učila názvy měsíců. Jeden z úkolů při opakování byl určit, podle čeho měsíce dostaly název. Prosinec nebo chorvatsky prosinac – děti vysvětlily, že je v prosinci zima a mrzne a ptáčci proto prosí o zrní. Víme, že neprosí nebo nežebrají jen zvířata, která v zimě nemají kde sehnat potravu, ale i lidi. Na konci tohoto roku všichni prosíme, aby byl příští rok lepší.

Letošní rok proběhl ve znamení strachu před nemocí covid-19. Po téměř celém roce je naše mysl upjatá k vyřešení pandemie způsobené tímto koronavirem. Jsme v neustálém střehu, abychom tento nepředvídatelný virus nedostali nebo abychom ho nepřenesli na někoho z našich nejmilejších nebo na někoho z rizikových skupin. Jsme v očekávání, jestli už konečně nemoc zmizí, s napětím sledujeme, jestli už konečně některá z očkovacích látek bude dostatečně dobrá, abychom se mohli nechat očkovat a pokusit se dál žít v klidu. S podobnými starostmi a myšlenkami se v tomto roce potýkají asi všichni, v celém světě. Mezitím míjí dny, týdny, měsíce...

Vzhledem k různým epidemiologickým opatřením, která nás už skoro rok provázejí, kdy se lidé nemohou stýkat, nesmějí probíhat zkoušky a z toho důvodu byly snad všechny krajanské akce odvolány, je naprosto neuvěřitelné, že naše Jednota pravidelně vycházela. Na začátku pandemie jsme uvažovali o tom, jak zaplníme všechny stránky našeho týdeníku, když byl zpravidla téměř z poloviny věnován krajanským akcím. Ale podařilo se! Pravidelně jsme vás informovali o novinkách nejen v krajanském životě, podařilo se nám i pobavit a nabídnout zajímavé čtení. Novináři se více než jindy snažili vyhledat témata k psaní, připravovali online rozhovory. Naštěstí máme řadu příznivců a schopných dopisovatelů, kteří v této době dostali prostor pro své texty. Měli jsme tak možnost uveřejnit několik aktuálních nahlédnutí do situace během pandemie, řadu zajímavých textů z minulosti česko-chorvatských vztahů, své místo dostaly úchvatné cestopisy a poutavá nahlédnutí do naší minulosti. Za to bych chtěla všem poděkovat a doufám, že se jednou, až tato situace skončí, ve zdraví sejdeme a s úlevou už jen zavzpomínáme na toto nelehké období. Jana Staňová

Read 76 times

Nové číslo Jednoty

 Jednota 10 2021

V Jednotě číslo 10, která vychází 6. března 2021, čtěte:
- Přehlídka divadel bude až na podzim, rozhodla divadelní rada
- Česká beseda Záhřebského županství dostala nový prostor
- Správní výbor daruvarské Besedy jednal o nadcházejících akcích
- Vztahy Čechů a Chorvatů z pohledu venezuelské studentky
- Setkání s krajanským učitelem a cestovatelem Vladimirem Ivićem
- Představujeme majitele pily Marka Nováka
- Shrnutí jednotlivých článků v chorvatštině
- Lokální zprávy, pravidelné rubriky, povídky, vtipy, zajímavosti

Arhiva

Kliknite ovdje kako biste pogledali sve članke u arhivi