Vánoce v multikulturním Londýně

  • Posted on:  středa, 05 leden 2022 00:00

DOPIS Z LONDÝNA
Ať už je člověk hluboce věřící nebo ateista, téměř každý si spojuje vánoční období s ozdobenými stromky a bohatým osvětlením ulic a náměstí. Je tu také spousta setkání a vzájemného obdarovávání, ale především hodně hodování a pití. V Londýně, který je nepochybně multikulturní město, byste snadno mohli zapomenout, že se jedná o křesťanskou slavnost, i když se kostely, které jsou po většinu roku poloprázdné, o půlnoční mši na Štědrý den zcela plné.

Vánoce však nejsou jedinou zimní slavností – hinduisté, džinisté (Jains), Sikhové a někteří budhisté oslavují Díválí (Diwali), zatímco Židé mají Svátek světel – Chanuku (Hanukkah). Oslavy, které mají vnést světlo do dlouhých, tmavých noci kolem zimního slunovratu se konají po celém světě. Jeden pohanský příklad ve Velké Británii je tradiční slavnost Up Helly Aa na skotských Shetlandských ostrovech. Slavnost vrcholí průvodem kostýmovaných účastníků s pochodněmi a zapálením imitace vikingské galéry (chor. galija).
Pro tuto příležitost jsem se rozhodl zeptat některých Londýňanů, kteří nejsou křesťané, jak slaví sváteční sezónu.
Kawal Singh a její manžel se oba narodili v tehdejší kolonii, Britském rádži, jsou oba Sikhové, ale většinu života prožili v severním Londýně. Kawal byla váženou ředitelkou školy, její manžel byl místním radním, jednu dobu i starostou londýnské čtvrti, kde žijí. Kawal mi řekla: „Milane, Indie byla vždy multikulturní zemí s dlouholetou tradicí oslav svátků a festivalů jiné víry. Všechny slavnosti mají náboženský i kulturní význam, a přestože jsme Sikhové, žijeme v křesťanské zemi. Když jsem přišla do Londýna, prostě jsem pokračovala v tomto zvyku respektovat oslavy jiné víry. Jsem přesvědčena, že je důležité uctívat kulturu hostitelské země, aniž bychom se museli vzdát své vlastní.
Když byly naše děti ještě malé, chtěly mít domov vyzdobený vánočním stromkem a girlandami, tak jsme to tak udělali. A stejně jako jejich křesťanští přátelé, i naše děti očekávaly, že dostanou dárky. Všichni věděli, že jsem Sikh, ale jako ředitelka jsem každý rok dostala téměř pět set vánočních přání. V době Vánoc většina sikhských rodin hostí přátele a příbuzné, protože jídlo v sikhském životě vždy hrálo důležitou roli. Ačkoli nechodíme do kostela, moje dcera se provdala za anglického římskokatolíka, a protože mají děti, Vánoce se samozřejmě staly důležitou příležitostí k navštěvování našich rodin. Také si užíváme veselý festival Díválí, z kterého se těší mnoho Londýňanů včetně nevěřících.“ Kawal se smíchem dodává: „Lidé se vždy sejdou tam, kde je dobré jídlo a společnost, aby si užívali života.“
Londýnská ultraortodoxní židovská komunita (Charedim) Vánoce rozhodně neslaví: aktivně se od nich distancují. Mnoho londýnských Židů je však do značné míry sekulární nebo, i když pravidelně navštěvují synagogu, nejsou ultraortodoxní. Jednou z takových rodin jsou Ottmanovi. Hovořil jsem s Jeannine Ottmanovou o jejich postoji k Vánocům: „Všichni naši židovští přátelé respektují Vánoce jako významnou slavnost v hostitelské zemi,“ řekla, „ale náš domov nezdobíme ani jsme nikdy neměli vánoční stromeček. Protože se však jedná o státní svátek, židovské rodiny a přátelé využívají čas k tomu, aby se sešli. Naše zimní slavnost Chanuka se obvykle koná přibližně ve stejnou dobu, takže tehdy zapalujeme svíčky, společně zpíváme, jíme tradiční jídla a vyměňujeme si dárky.“
Více než milion Londýňanů jsou muslimové a pocházejí z celého světa. S vědomím, že denní modlitby a sledování učení Koránu jsou klíčové muslimské obyčeje, zeptal jsem se mých starých známých, rodiny Khanovy, jestli slaví Vánoce. Harun Rashid Khan byl po mnoho let generálním tajemníkem Muslimské rady Británie a strávil většinu svého života propagováním harmonického soužití mezi muslimy a jinými národy, což je v této době rostoucí islamofobie zásadní. Zeptal jsem se jeho ženy Farzany, úspěšné právničky se třemi dcerami, co oni dělali o Vánocích. „Milane, neslavíme to, ale ani to neignorujeme. Pro většinu našich sousedů je to důležitá slavnost a my to respektujeme. Vánoční přání neposíláme, nevystavujeme vánoční ozdoby a navzájem si nedáváme dárky, ale se jako většina lidí scházíme s rodinou a přáteli.“
Ale Khanovi nejsou v tomto ohledu typická muslimská rodina: Už dříve jsem jako další část mého seriálu Londoners at Home (Londýňané ve svých domovech)*, dělal rozhovor a fotografoval anglicko-bangladéšskou rodinu, jejíž dům byl o Vánocích krásně vyzdobený včetně stromečku. I když je Sameer Asadová Bangladéšanka narozená v Británii, ona i její manžel Angličan pracují v módě a textilním podnikání. Spolu s jejich třemi dětmi bílé pleti, jejich domov představuje moderní, multikulturní Londýn, složitou snůšku různých tradic a kultur.
*Více o rodinách Ottman, Khan a Cooper-Assad si (pouze v angličtině) můžete přečíst na mých stránkách „Londoners at Home“: https://londonersathome.org/index.html.
Doufám, že se vám tento krátký pohled do londýnského života o Vánocích bude líbit. Čtenářům těchto Dopisů z Londýna přeji šťastné Vánoce a všechno nejlepší v novém roce.
Text a foto Milan Švanderlík

Read 57 times

Nové číslo Jednoty

 Jednota 26 2022

V Jednotě číslo 26, která vychází 2. července 2022, čtěte:
- Svaz Čechů udělil odměny a uznání úspěšným žákům a učitelům
- Kaptolští oslavili Den české kultury a Den otevřených dveří
- I žáci českých škol na udělení Oskara vědomostí v Záhřebu
- Daruvarská Holubička na folklorním festivalu v Přerově
- Hasiči z Dolan na setkání ve Všeradicích v České republice
- O tajemníku Československého svazu Stanislavu Veselém
- Shrnutí jednotlivých článků v chorvatštině
- Lokální zprávy, pravidelné rubriky, povídky, vtipy, zajímavosti

Arhiva

Kliknite ovdje kako biste pogledali sve članke u arhivi